Skip Navigation Links

İlk Muayene
İlk muayenede ortodontist tedavi gerekliliğini değerlendirir, tedavi öneriyorsa süreci ve ücretlendirmesi hakkında fikir verir.
Kişi tedaviyi başlatmak için onay verirse teşhis ve tedavi planlaması için gerekli kayıtlar alınır.

Teşhis
Teşhis için gerekli kayıtlar özel röntgen filimleri (panoramik, sefalometrik radyogramlar), çenelere ait alçı modeller ile çene ve yüz yapılarına ait fotoğraflardan oluşur.
Röntgen filimleri ile dişler, kemik yapıları ve çene eklemleri incelenir.
Çene modelleri ile dişlerin çene içindeki konumları ve çenelerin karşılıklı kapanışı incelenir.
Fotoğraflarla ise mevcut yüz estetiği ve uygulanacak tedavinin estetik üzerindeki olumlu katkıları değerlendirilir.
Tedavi ücreti, mevcut sorunun şiddetine ve uygulanması gereken tedavinin kapsamına göre değişebilmektedir.

Planlama
Planlama oturumunda kayıtlar ile elde edilen bulgular ve mevcut tedavi seçenekleri hastaya anlatılır. Tedavi öncesinde gerekli olan diğer işlemlerin yapılması önerilir (örn. diş çekimleri, dolgular, diş eti tedavisi).

Tedavi
Ağıza bazı gereçlerin uygulanmasıyla aktif tedavi başlamış olur. Çok sayıda değişik tedavi seçenekleri mevcuttur (örn. hareketli plaklar, sabit teller, ortognatik cerrahi).
Bu aşamada hastaların iyi bir işbirliği göstermesi ve çok iyi bir ağız bakımı uygulaması gerekir.
Tedavinin aksamaması için randevulara sadık kalınmalıdır.

Pekiştirme
Her aktif tedavinin sonunda mutlaka bir pekiştirme dönemi olur. Uygulanan tedavinin bitiminde dişler henüz hareketli olduklarından, tedavi sonucunda tekrar kaymalar meydana gelebilir. Bunu engellemek için tedavi sonucunun kalıcı olmasını sağlamak amacıyla değişik önlemler alınır. Buna pekiştirme denir. Tedavinin devamı şekinde düşünülmeli, ancak aktif değil, pasif olarak devam edilmekte, yani diş yapılarına hareket veren hiçbir etken uygulanmamaktadır. Tedavinin başarısı için aktif tedavi kadar önemlidir.
Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
© Dr. Oğuz Akgündüz