Skip Navigation Links

İnsanın doğumundan sonra 6. ayında ağızda sürmeye başlayan dişleri süt dişleridir. 6 yaşından itibaren ise süt dişleri değişmeye başlar ve ortalama 12 yaşında hepsi düşmüş, yerlerini kalıcı dişleri almış olur. Geçici olan süt dişleri ile kalıcı olan daimi dişlerin arasında işlevsel açıdan bir farklılık yoktur. Her ikisi de çiğneme, konuşma, estetik gibi önemli görevlere sahiptir. Hatta süt dişlerine önemli bir görev daha düşmektedir ki, o da "yer tutuculuk" görevidir.
Süt dişleri, daimi dişler yerlerine geçene kadar onların yerini "tutar". Zamanı gelince düşüp, yerine kalıcı dişin geçmesini sağlar. Eğer süt dişi herhangi bir sebepten dolayı erken çekilir veya çürürse, bulunduğu alanda boşluk meydana gelir ve komşu dişler bu alana göç ederek alanın daralmasına sebep olur. Bu duruma "yer kaybı" denir. Eğer yer kayıpları olurşursa, süt dişinin yerine gelmesi gereken kalıcı dişler yeterli yeri bulamaz. Sürmesi gereken diş diş dizisinin üzerinde değil, "iç" veya "dış" tarafından sürebilir, hatta çene kemiği içinde hiç sürmeden "takılıp" gömülü kalabilir.
Bu sebeple süt dişlerin bakımı daimi dişlerinki kadar özenli olmalı, gerekli tedavileri zamanında yaptırılmalıdır.


Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
© Dr. Oğuz Akgündüz