Skip Navigation Links

Ortodontik tedavi yalnızca güzel bir gülümseme için uygulanmamaktadır. Çarpık dişlerin temizliği daha zor olduğundan çürük ve diş eti hastalıkları oluşumu kolaylaşabilmektedir. Düzgün kapanmayan çeneler dişlerde anormal aşınmalara, çiğneme zorluklarına ve dişi saran dokularda hasara yol açabilir, hatta çene ekleminde sorunlara yol açabilmektedir. Tedavi uygulanmadığında durum kötüleşebilir.

Tedavi olmak için değişik sebepler:

Estetik
Güzel, düzgün dişler ve sıcak bir gülümseme insanlar üzerinde olumlu bir etki bırakır ve öz güveni artırır. Sosyal ilişkilerde dişler kişinin kart viziti gibi algılanır ve düzgün dişlere sahip kişiler daha çekici bulunur. Bu insanlar daha olumlu bir bakış açısına sahiptirler.

İşlev bozuklukları
Çene yapılarının hatalı kapandığı durumlarda dişler lokmayı koparma ve çiğneme işlevlerini düzgün yapamaz. Bu sebeple dişlerde ve çene eklemlerinde yanlış yüklenmelere bağlı olarak yıpranmalar meydana gelebilir. Düzgün çalışmayan kaslar sebebiyle yüz ve baş bölgesinde ağrılar hissedilebilir; kulakta (karda yürüme sesi, çınlama gibi) değişik seslerin duyulmasına sebep olabilir.

Hijyen Dişlerin çapraşık ve biribiri üzerine bindiği durumlarda ağız bakımını sağlamak daha zor olur (kırmızı alanlar). Yetersiz bakım ise çürük, diş eti hastalıkları ve diş kaybının en önemli sebebidir. Dişlerin çene içinde düzgün olarak yerleşmesi ağız bakımını kolaylaştıracaktır.

Diş eti hastalıkları Ağır vakalarda kapanış şekli diş etine zarar verebilir. Örneğin derin kapanış denilen durumlarda alt keser dişler üst keser dişlerin gerisindeki diş etini rahatsız edebilir.

Eklem Sorunları Bazı kapanış şekilleri aşırı yüklenmelere bağlı olarak çene ekleminde hasara ve ağrıya yol açabilir.

Konuşma bozuklukları Dişlerin düzgün yerleşmediği, çenelerin düzgün kapanmadığı durumlarda bazı sesler düzgün çıkartılamayabilir.

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
© Dr. Oğuz Akgündüz