Skip Navigation Links

Erişkinlerde ortodontik tedavi

Günümüzde giderek daha çok sayıda erişkin ortodontik tedavi için başvurmaktadır. Diş hareketini sağlayan biyolojik mekanizma erişkinlerde ve gençlerde aynı olduğundan, "tel tedavisi" her yaşta uygulanabilmektedir. Çocuklarda olduğu gibi erişkin bireylerin de "tel tedavisi" görmesi mümkündür. Fakat erişkinlerde yaşa bağlı olarak tedavi süresi uzayabilmektedir. Ayrıca erişkinlerde büyüme ve gelişme süreci tamamlandığı için bazı büyük çaplı düzeltmeler için cerrahi yöntemler gerekebilir.
Teknolojik gelişmeler sayesinde diş tellerin kullanımı artık daha rahat ve kolaydır. Ortodontik tedavi günlük yaşantıda bazı küçük kısıtlamalar haricinde herhangi bir değişikliğe yol açmaz. Estetik açıdan rahatsızlık vermeyen diş telleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu konuda ortodonti uzmanı size önerilerde bulunacak, size yol gösterecektir.

Mevcut tedavi seçeneklerinden bazıları:

Sabit Aparey

Ortodontik tedaviler arasında en çok uygulanan
"klasik" yöntemdir. Dişlerin üzerine yapıştırılan
"braketler" ve teller metaldir.

Seramik braketler

Braketler estetik malzemeden yapılmış ve
daha az görünmesi sağlanmıştır.

Lingual aparey

Bu apareylerde braketler dişin görünen dış yüzeyine değil, iç tarafa yapıştırılır ve görünmemeleri sağlanır. Alışıncaya kadar dilde rahatsızlıklara ve konuşma zorluklarına yol açabilir.

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
© Dr. Oğuz Akgündüz