Skip Navigation Links

Ağız ve diş bakımı

Diş ve diş etlerim nasıl sağlıklı kalır?
Diş ve diş eti sağlığını korumanın tek yöntemi düzenli plak temizliğidir. Plak, dişler üzerinde sürekli biriken yapışkan, renksiz bir katmandır. İçerisinde yemek artıkları, mikroorganizmalar ve tükrükten çökelen maddeler bulunur. Eğer birikmesine izin verilirse mikroplar bu bölgelerde çürük ve diş eti hastalıklarına yol açar. Bunu önlemek için:

Dişler günde en az üç kez fırçalanmalı, özellikle yemeklerden sonra.<\br>


Ağızda sabit tellerle bakım


Ağızdaki teller plak birikimini kolaylaştırdığından çürük ve diş eti hastalıkları riski artar. Bu sebeple tellerin etrafı her fırçalamada güzelce temizlenmelidir. Bakım daha zor olmamakla beraber diş araları, tellerin etrafı ve diş eti hizasındaki plağın temizlenmesi için daha fazla zaman ayırmak gereklidir.
Tellerin etrafı fırçalanırken telleri zorlamamya ve kopartmamaya özen göstermeli.
<\br>

Diş arası / arayüz fırçası

Bu fırça ince kıllı, küçük fırça başlarına sahiptir. Bunlar tellerin kenarlarını ve dişlerin arasını temizlemek için çok uygun fırçalardır. Normal diş fırçasının yanında ek olarak mutlaka kullanılması gerekir.
Önce arayüz fırçasıyla normal diş fırçanın ulaşamadığı yerler temizlenmeli. Bu sırada daha net bir görüş sağlayabilmek için macun kullanılmamalı. Arayüz fırçasını yalnızca tellerin etrafında kullanmak yeterlidir. Daha sonra normal veya özel ortodontik fırçayla dişlerin tüm yüzeyleri, yani tellerin bulunduğu taraf, iç taraf ve çiğneyici yüzeyler macunla birlikte fırçalanmalıdır.

Ortodontik Fırça

Normal diş fırçasının yerine istenirse ortodontik amaçlı diş fırçaları da kullanılabilir. Ortodontik diş fırçalarında fırçanın ortasındaki kıllar "V" şeklinde bir yarık oluşturacak şekilde kısaltılmışlardır. Böylece braket ve tel kenarları daha rahat temizlenebilir.

Diş ipi

Bazen diş fırçaları bazı bölgeleleri, özellikle dişlerin arasını ve diş eti hizasının altını temizlemekte yetersiz kalabilir. Bu durumda diş ipi de kullanılmalıdır.
Üst çenede telin üstünden, alt çenede telin altından geçecek şekilde diş ipi iki dişin arasından geçirilir. Diş ipi önce bir taraftaki dişi saracak şekilde eğimlendirilir ve yumuşak hareketlerle yukarı aşağı hareket ettirilir. Bu sırada diş etinin altına da nazikçe girilmeli. Sonra diş ipi diğer taraftaki dişe sarılıp komşu yüzey temizlenir. Bu şekilde tüm arayüzeyler temizlenmelidir. Diş ipi kullanımı temizlemeyi %4o kadar artırır. Günde en az bir kez uygulanmalıdır (yatmadan önce).

Ağız gargaraları

Florlu ağız gargaraları içerdikleri flor elementi sayesinde çürükleri önlemede yardımcı olabilirler. Ancak diş fırçalamaya yalnızca destek olarak düşünülmelidir. Ağız gargaraları diş fırçalamanın yerini tutmaz. Gargaralar diş fırçalamadan sonra uygulanmalı.

 

Hareketli plakların (takılıp çıkartılabilir tellerin) bakımı

Aparey ağızdan çıkartılıp önce dişler fırçalanmalı. Sonra aynı diş fırça ve macunuyla apareyin her tarafı dikkatlice fırçalanmalı, sonra suyla durulanmalıdır.

Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
© Dr. Oğuz Akgündüz