Skip Navigation Links

Ortodontide acil durumlar çok nadiren karşılaşılan durumlardır ve genelde ciddi sorunlara yol açmazlar. Basit önlemlerle rahatsızlık veren durum geçici olarak giderilebilir. Ancak herhangi bir işlem yapmadan önce ortodontiste danışmakta yarar vardır.

Ağrı
Dişlerinizde her muayeneden sonra bir miktar ağrı olması normaldir. Ağızdaki teller değiştirildiğinde, elastikler yenilendiğinde, ayarlamalar yapıldığında dişler üzerine gelen kuvvet az miktarda sızlamaya sebep olabilir. Eğer gerek duyulursa bir ağrı kesici kullanılabilir. Ağrılar normalde 2-3 gün içinde azalarak geçer. Bu süre içinde daha çok yumuşak gıdalarla beslenmeli.

Tedavi başında veya süreci içerisinde uygulanan hareketli veya sabit teller (braket) yumuşak dokularda da rahatsızlıklara yol açabilir. Dudak ve yanaklarda, bazen de dilde yanma ve sürtmelere bağlı tahrişler meydana gelebilir. Bu durum geçicidir. Eğer belli bir süreden sonra yine de rahatsızlıklarınız devam ederse, ortodontistinize başvurun.

Tel batması
Bu durum değişik şekillerde meydana gelebilir. Büyük azı dişlerin üzerinde bulunan tüplerin içinden geçen telin uzaması sonucu batmalar meydana gelebilir. Bu durumda ortodontiste gidilip telin gerekirse kesilmesi sağlanabilir.

Dişler üzerinden boydan boya geçen tel dişler üzerine yapışık bulunan braketlere bağlamak amacıyla daha ince teller kullanıldığında, bazen bu ligatür denen telin ucu braketin üzerinden kıvrılıp batabilir. Bu durumda telin ucu tekrar içeri doğru bükülmelidir.

Ark teli denilen uzun telin çıkması durumunda onu tekrar yerine yerleştirmeye çalışılmamalıdır, mecbur kalınırsa, ucu bir tırnak makasıyla dikkatlice kesilebilinir. Son çare olarak batan kısmın üzeri şekersiz sakız veya pamuk ile örtülebilir. En kısa zamanda doktorunuzdan randevu talep ediniz.

Hareketli plak (takıp çıkartılabilir teller) üzerinde bulunan teller diş etine, damağa veya dudağa rahatsızlık veriyorsa, geçici olarak bu gereçlerin kullanımı durdurulabilir, ama hemen ortodontiste gidip gerekli ayarlamalar yaptırılmalıdır.

Dişler arasına yemek artıkların sıkışması durumunda bunlar kürdan, diş ipi vaya arayüz fırçası yardımıyla çıkartılmaya çalışılmalıdır.

Braket kopması
Kullanılan yapıştırıcının zayıflaması sonucu braket diş üzerinden ayrılabilir. Genelde hastanın yememesi gerektiği sert ve yapışkan gıdaları ağıza alması sonucu meydana gelir. Kopmalar tedaviyi aksattığı, tedavi süresini uzattığı için önemlidir.
Kopan braketin yerine yenisinin yapıştırılması için ortodontistin zaman ayırması gerektiğinden önceden randevu alınıp gidilmesinde yarar vardır.

Yüze, özellikle dudak veya yanaklara darbe gelmesi sonucu ağızda tedavi gereçlerine bağlı yaralanmalar meydana gelebilir. Hemen ortodontistinizi arayınız.

Üst çeneyi genişletmek amacıyla uygulanan sabit genişletme apareyleri bir tarafından gevşediğinde hemen ortodontistinizi arayınız.


Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.
© Dr. Oğuz Akgündüz